NTEY deathfest 2020 je kvůli nákaze koronavirem ohrožen!!! NTEY deathfest 2020 is threatened by coronavirus infection !!!

posted in: HOME | 0

Jste určitě všichni netrpěliví ohledně vývoje situace okolo karantény a nouzového stavu v rámci pandémie koronaviru.

Vše řešíme společně a naše stanovisko vám sdělíme příští týden 2. dubna 2020, stejně jako přátelé z MetalGate Czech Death Fest OpenAir, jehož stanovisko sdílíme společně s našim statusem.

Na rovinu musíme říct, že letošní situace zamává s nejedním rozpočtem nejednoho pořadatele, promotéra, kapely i fanouška. Je tak na nás všech jak se se situací popereme a věřím, že ji všichni přepereme.

Děkujeme všem za podporu a brzy se všichni ve zdraví uvidíme pod pódiem!!!!

Celý tým NTEY deahfestu!!!

You are impatient about the situation around quarantine and the closure of borders due to the coronavirus pandemic.

We are working on this together and we will give you our opinion next week on April 2, 2020, as well as friends from the MetalGate Czech Death Fest OpenAir, whose opinion we share together with our status.

We already know that this year’s situation waves with the budgets of the organizers, promoters, bands and fans. It is up to all of us to deal with the situation and I believe we will all do it. Thank you all for your support and we will see you all under the stage soon !!!!

The team of NTEY deahfest !!!

Vážení přátelé, vzhledem k přetrvávajícím otazníkům nad osudem letošního ročníku naší/vaší domácí metalové veselice, bychom vás rádi informovali, že příští týden ve čtvrtek, tedy 2.4.2020, upřesníme naše dosavadní stanovisko a předložíme vám varianty dalšího postupu, se kterými momentálně pracujeme, abyste byli v obraze.

A jelikož v tom nejsme sami, stejně tak učiní i spřátelené festivaly Symbolic a Nice to Eat You Deathfest, se kterými koordinujeme postup.

Ano, scénářů máme hned několik, jelikož z aktuálního vývoje pandemie COVID-19 nelze v tuto chvíli vyvodit jednoznačný závěr.

Zůstaňte tedy na příjmu a držte se!
———————————————————————————–
EN
Dear friends, given the lingering uncertainty as to the fate of this year’s installment of our/your Czech metal feast, we would like to inform you that next week in Thursday, that is, April 2, 2020, we will follow up on our intial statement and brief you on options we are working with at the moment, so that you are kept in the loop.

And since we are not alone in this, expect similar announcements also from our friends from Symbolic and Nice to Eat You Deathfest, with whom we are coordinating our actions.

Yes, we have several scenarios open to us, as it is not possible to draw a clear-cut conlusion from the current development of the COVID-19 pandemic.

So, stay tuned and hold fast!