Dysangelium (CZ) – Death Metal

https://www.facebook.com/dysangelium.cz/

Pátek / Friday (17.5 / May 17th 2019) 16:30 – 17:05

Czech deathmetal band Dysangelium was founded at 10th April 2011. It’s founding members were Vihar, soon to be guitarist at Klan and Ctibor, ex-drummer at Sabathory. Formation was completed in next half of an year through entering singer Nekro (ex-Zordon, ex-Puritania), bass guitarist Oťák (ex-Sinside) and the second guitarist Dědek.
Group stays without changes through almost six years, recording full albums Maniachrist (2012) and Holykaust (2014) and playing more then hundred shows at Czech republic and near foreign countries and several concert mini-tours. At 2015, band is honoured by possibility to play with legendary Krabathor and became even part of czech and slovakian stands at Death Raid Over Europe tour with Grave and Malevolent Creation. Band also plays at several benefit performances and many festivals, which the biggest ones are Brutal Assault, Czech Death Fest and Gothoom Open Air Fest.
First change takes it’s place at the end of 2016, when Oťák is leaving the band and is immediatelly replaced by Vašek from Sceletons. Another change is comming at the end of 2017, when second guitarist Dědek also left. His possition is taken by Michal (ex-Infernal Heretic). The third and last change passed at the beginning of 2018, when Vašek abandons the group and bass guitarist Láďa is becoming our new member.
At the present, Dysangelium is heavily focusing at composing new songs to it’s upcomming third full album.

 

Česká deathmetalová kapela Dysangelium vznikla 10.4.2011. Zakládajícími členy byli Vihar, který dříve působil jako kytarista v Klan a Ctibor, jenž doposud bubnoval v Sabathory. Do půl roku od vzniku se sestava Dysangelium ustálila a skupinu tak doplnili zbylí tři členové, a sice zpěvák Nekro, který působil v kapelách Zordon a Puritania, Oťák, jenž hrál na baskytaru v Sinside a druhý kytarista Dědek.
Tato sestava zůstává téměř šest roků beze změn, nahrává alba Maniachrist (2012) a Holykaust (2014), absolvuje přes sto koncertů po českých a zahraničních klubech a několik koncertních mini-tour. V roce 2015 se ji dostává cti hrát s legendárními Krabathor a stát se součástí českých a slovenských zastávek Death Raid Over Europe po boku Grave a Malevolent Creation. Kapele nejsou cizí ani benefiční akce a účastní se i mnoha festivalů, z nich největšími jsou Brutal Assault, Czech Death Fest a Gothoom Open Air Fest.
První změna v sestavě Dysangelium nastává na konci roku 2016, kdy kapelu opouští baskytarista Oťák, kterého nahrazuje Václav ze Sceletons. Koncem roku 2017 ze skupiny odchází kytarista Dědek a je nahrazen Michalem, jenž působil v Infernal Heretic. Po roce hraní, začátkem 2018, se s kapelou loučí Vašek a místo baskytaristy obsazuje Láďa.
V současné době se Dysangelium soustředí na tvorbu nových skladeb na nadcházející třetí album.
Discography:
Dysangelium – Maniachrist (2012)
Dysangelium – Holykaust (2014)