Tortharry (CZ) – Death Metal

https://www.facebook.com/tortharry/

Sobota / Saturday May 23 květen 2020 19:00 – 20:00

Tortharry are one of the longest running Czech metal bands and almost iconic stalwarts of the Czech death metal scene. Their popularity in this country and abroad is based on their clearly defined style, their way above average musicianship and – even after more than 25 years of existence – on their undying enthusiasm for gigging and songwriting. They started their career with the demo tape called “Mezi nebem a Peklem”. From this time they recorded another two demo tapes and eight full length albums when album ” Follow” released in 2013 was especially well-rated. This band experienced few personal changes over the years but it never stopped them.

They played a lot of live shows on the worldwide festivals and club stages and tours a lot including gigs with the phenomenal cult band Death, the Brazilian icon Sepultura, as well as a South American tour with Gorgoroth and Belphegor. In February 2017 they toured over the Mexico and we can as well find them on many compilations CD over the world.

In 2018 their 9th album called Sinister Species was released out after long 5 years and rest assured the guys still have a lot to show! The new album was recorded in the new czech studio The Barn. With this album, the band goes around the whole of the country, and again takes part in a number of summer festivals (Kaltenbach Open Air, Gothoom Open Air, Czech Death Fest) and many others. 2 video clips were released for the current album. First to the song Without a Break and then at the end of 2018, the Odd Man Out + the band launched the first line of their perfumes for men and women.

Historie TORTHARRY

Skupina TORTHARRY vznikla v srpnu 1991. Bubeník Míla “Juan” Jirman a basový kytarista Martin Vacek se setkali ve skupině Imago již v roce 1984. Na podzim 1988 přišel na post kytaristy Jarda Rubeš.
V září 1991 je natočeno první demo “Mezi nebem a peklem”. V lednu 1992 doplňuje sestavu kytarista Dan Pavlík a TORTHARRY jsou kompletní. Následují dema “Flames of Eternity” a “Incriminated”. V této době vzniká i první klip na skladbu “Dirty Mind”, který je zhotoven ve spolupráci s Petrem Jandou a je odvysílán v pořadu Rockmapa.
V polovině roku 1994 je ve studiu Past natočeno první album “When the Memories are free”.
V roce 1996 se skupina poprvé seznamuje se studiem “Hacienda” Miloše Dodo Doležala. TORTHARRY zde nahrávají jednu skladbu na CD “After 10 Years…Tribute to Cliff Burton”.
V roce 1997 je tady natočena i druhá deska TORTHARRY s názvem “Book of Dreams”. CD je vyprodukováno ve spolupráci s firmou Taga Records a v květnu je natočen i klip ke skladbě “Stain”.
Taga Records však nemá vůbec připravenou slibovanou distribuční síť a TOTHARRY jsou odkázáni pouze na to, co si sami prodají. Díky velké koncertní aktivitě má i přesto deska značný ohlas. K dřívějšímu exotickému Portugalsku přibývají koncerty v Německu, Rakousku, Polsku i na Slovensku. Dvakrát se podaří vycestovat i na zajímavá vystoupení v Litvě a Lotyšsku.
Následují kompilace, na kterých se objevuje materiál z druhé desky. Např. “Creations from a morbid Society – part 2” zanikající firmy Taga, kazety vydané v Litvě, Lotyšsku, dokonce i v Mexiku. V roce 1998 nechybějí TORTHARRY ani na litoměřickém Dynamu. Také odehrají dva koncerty se skupinou DEATH v ČR. Ten druhý dokonce pořádá management TORTHARRY.
V únoru 1999 se TORTHARRY odebírají opět do studia “Hacienda” v Žirovnici, aby zde zhotovili album “Unseen”. Album vydává v květnu 1999 nová vydavatelská firma CBR Records, za níž stojí majitel studia “Hacienda” Miloš “Dodo” Doležal, který album také produkuje. Deska získává velmi kladné ohlasy nejen v médiích v České republice, ale i v zahraničí. Kapela opět odehraje mnoho koncertů na podporu nové desky.
Za pomoci vydavatelské firmy CBR Records a firmy NSM získávají TORTHARRY kontakty v USA a tato navazující spolupráce dostává kapelu až na sampler “Tribute to Death”, který vydává v roce 1999 společnost DWELL Records v USA. TORTHARRY nahrají na tento sampler skladbu z alba Leprosy “Pull the Plug”.
V průběhu roku 2002 probíhalo ve studiu Hacienda natáčení čtvrtého řadového CD Tortharry, kterého se nemohl z osobních důvodů zúčastnit stálý bubeník TORTHARRY “Juan”. Z tohoto důvodu byly na natáčení pozváni dva bubeníci konzervatorista Miloš Maier a vystudovaný konzervatorista Roman Lomtadze. Důvodem pozvání dvou bubeníků současně na natáčení byl náhlý zánět šlach Miloše Maiera. Oba odvedli skvělou práci a výsledkem je čtvrtý počin Tortharry CD “White”, které vyšlo opět pod hlavičkou CBR v listopadu 2003. K tomuto CD bylo odjeto turné s Milošem “Dodo” Doležalem a stájovými kolegy COLP na podzim roku 2003.
Dne 28.9.2004 odchází z kapely dlouholetý člen a kytarista Jarda Rubeš, jehož v prosinci 2004 nahrazuje kytarista Martin Hrubý “Máca”.
Po rok a půl trvající pauze zapříčiněné personální změnou se Tortharry opět probouzí k životu a na jaře 2006 začínají připravovat nový materiál k novému CD, který s kapelou připravuje nový bubeník Jiří „Panther“ Rosa. Výsledkem je CD “Reborn”, které bylo natočeno během srpna 2006 ve studiu Shaark v Bzenci a vydáno bylo dne 16.11.2006 pod novou značkou REDBLACK Records.
Po křtu tohoto CD oznámil zakládající člen kapely Juan, že ze známých důvodů (pracovní vytíženost) je donucen opustit kapelu. Logickým nástupcem se tento den stal „Panther“ a Juan se stal doživotním čestným členem TORTHARRY.
V září 2007 proběhlo turné po Brazílii s kapelami BELPHEGOR a GORGOROTH.
V průběhu léta 2008 bylo natočeno 12 skladeb pro nové 6.CD, které bylo pojmenováno Round Table Of Suicide. Myšlenkou tohoto CD je poukázat na různé pohnutky, které mohou dovést člověka k tomu, aby sám dobrovolně ukončil svůj život sebevraždou.
V létě 2009 začala kapela pracovat na novém albu s názvem Beneath. Nahrávání proběhlo v červenci 2010 ve studiu Šopa pod zvukařským vedením Stani Valáška. Dle názoru mnohých zde vzniklo zatím nejlepší CD Tortharry, které má zároveň i nejlepší zvuk. CD Beneath vyšlo v listopadu 2010 a na jeho podporu bylo odehráno mnoho koncertů nejen po České republice. V lednu 2012 opouší kapelu kytarista Máca. Kapela se tak nachází ve složité situaci, kdy se snaží najít adekvátní náhradu, ale nikoho takového se nepodařilo sehnat. Hraje se tedy ve třech. V této sestavě odehraje v roce 2012 mnoho koncertů, z nichž mezi nejzajímavější bezesporu patří turné se SEPULTUROU a vystoupení na Brutal Assaultu, MetalGate Czech Death Festu a Gothoom festu.
V září 2012 začíná kapela pracovat na novém materiálu pro 8. CD.
V červenci 2013 natáčí TORTHARRY materiál pro nové CD ve známém polském studiu HERTZ (zde nahrávali také BEHEMOTH, VADER, DECAPITATED a další známé skupiny).
Po vydání alba Follow přibylo hodně zahraničních výjedů, mezi kterými nechyběly skvělé akce a turné v Mexiku, Španělsku, na Maltě, v Holandsku, Německu, Polsku, Rakousku a na Slovensku. Na další album si kapela počkala téměř 5 předlouhých let. Novinkové album Sinister Species vyšlo v lednu 2018 a sklidilo nemalé ohlasy a úspěch. Natáčelo se v novém studiu The Barn, které si kapela nemohla vynachválit. S tímto albem kapela objíždí celou republiku a opět se účastní řady letních festivalů (Kaltenbach Open Air, Gothoom Open Air, Czech Death Fest) a mnoho dalších. K aktuálnímu albu vyšly 2 videoklipy. Nejdříve ke skladbě Without a Break a následně na konci roku 2018 Odd Man Out + kapela uvedla na trh první řadu svých parfémů pro muže a ženy.